Emek, Gezi, Sinema, İkinci Kat…

7 Nisan

90 yıllık bir sinemayı yıkıp yerine AVM yapmaya çalışıyorlardı. Dur demek için kalktın Taksim’e gittin.

Senin “dur”una gaz, cop ve gözaltıyla cevap verdiler.

OTPOR’un icat edilmesine iki ay vardı, “Seramikleri kırdı vandallar” denecek bir durum da yoktu, bir şey diyemediler.

Sen gazlanır, coplanır ve gözaltına alınırken, güyademokrat beyler “Mado kapısını suratımıza kapattı” deyişinle dalga geçmekle yetindiler.

31 Mayıs

Şehrin göbeğindeki parka AVM yapmaya çalışıyorlardı. Dur demek için kalktın Taksim’e gittin.

Sabaha karşı vinçleriyle gelmişler, karşı çıkanları gazlamış, coplamış, çadırlarını yakmışlardı.

Aynı hikaye.

O günlerde olanlar, Ferhan Şensoy’un 30 yıl önce yazıp oynadığı “İstanbul’u Satıyorum”dan bir cümleyi ve 3 yıl önce Emek kapılarını kapatırken Sinema dergisine yazdığım bir yazıyı hatırlattı.

“İstanbul’u Satıyorum”da bir işadamı “Şu Dolmabahçe Sarayı’na baksana, amma yer kaplıyor. Yıkacaksın sarayı, yerine gökdelen yapacaksın. Çok istiyorlarsa giriş katı Dolmabahçe Sarayı olsun!” diyordu.

“Bu da aynı hesap” demiştim. Niyetleri Beyoğlu’nu dev bir alışveriş, “residence” ve otel üssüne çevirmek. Alt katı yine Beyoğlu olacak.

20 Aralık

Yolsuzluk skandalı patlayalı üç gün olmuş. Sinemaların, parkların yerine AVM ve otel yapma sevdasının arkasındaki saadet zinciri kabak gibi görülmüş.

Rekabet Kurulu, Sabah grubunun Kalyon İnşaat’a satışına onay verdi. Onaydan birkaç saat sonra grup bünyesindeki 7 dergi kapatıldı. 19 yılı devirmiş Sinema dergisi dahil.

Hikayelerine güzel, sürprizli bir final düşünmüşler. 3 yıl önce “İstanbul’u Satıyorum”dan bahsettiğim dergiyi yıktılar.

26 Aralık

Bir yolsuzluk soruşturması daha patladı, bazı işadamlarının mallarına tedbir kondu. Kalyon İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı ve üyesi dahil.

27 Aralık

Beyoğlu’nun önemli tiyatrolarından İkinci Kat, mekanını terk etmek zorunda kaldı. Yerine otel yapılacakmış.

Ferhan Şensoy’un, İkinci Kat’a 200 metre uzaklıkta ve fakat 30 yıl önce oynadığı oyundaki şaka gerçek oldu. İkinci katları alıyorlar ama merak etme, alt kat yine Beyoğlu olacak.

Aynı hikaye.

Senin de 31 Mayıs akşamına İkinci Kat’a biletin vardı. Taksim’deki parkın yerine AVM yapmasınlar diye direniş başlayınca oyuna gidemedin.

Ama sonra oyuna gidilecek bir İkinci Kat da kalmadı, yerine otel yapıyorlar.

Bunu yazacak dergi de kalmadı. İnşaatçılara bonus olarak yanında dergi de veriyorlar.

3 responses to “Emek, Gezi, Sinema, İkinci Kat…

  1. Ortaokul yıllarından beri koltuklarını aşındırdığım, yaşanan-hissedilen-seyredilen-dinlenen-gözlenen sanatlar ve hayatlar yuvası Emek’in sanki hiç varolmamış, yaşanmamış gibi yerine dikilecek beton bloklarla yokoluşu ve 31 Mayıs akşamı Yalnızlar Kulübü biletlerinin ‘hava koşulları nedeniyle’ kendi kendini imha etmesi sonucu hiç tadamadığım İkinci Kat’ın kapanması. Yaşanmışlıkla yaşanmamışlık aynı kapıya çıkar mı? Çıktı. Aynı rafta yanyana.

  2. Uygarcım günaydın, Umarım 2014 yılı inşaat sektörünün çöktüğü, çökerken de göçüğünün altına epey bir politikacı alacağı bir sene olur. Aslında cümleyi daha olumlu şeyler üzerine kurmak istemiştim ama hal kalmadı ki kardeşim 🙂 Karışık kaseti küba yolculuğumuz sırasında okudum. Gitmeden evvel kendimi che ve fidel’e boğduğumdan çok iyi geldi. Tam o günlerde ” bir zamanlar bir de öğrentmen çocuğu olacaksın , cık cık cık” diye bir söylem vardı ve epey ağır bir hakaretti şeklinde bir tweet atmayı planlamıştım. Kitabı okuyunca yüzümde bir tebessüm oldu. Bir de evdeki eşyaların üzerini örtmek konusundaki tespit çok etkiledi beni ya. Gerçi bizim ev öyle değildi ama tipik türk evinde herşey danteller oyalar altında kimliğini gizler di mi 🙂 eline sağlık arkadaşım, güzel bir hikaye olmuş. Ben çok iyi bir tür pop müziği dinleyicisi olmadığımdan ( hatta iyi bir müzik dinleyicisi olmadığımdan ) mutlaka bazı ince mesajları kaçırmışımdır ama olsun, bu sefer kahrolmasın bağzı mesajlar… 2013’de tekrar kavuştuğumuz için çok mutluyum. Umarım 2014 çok daha görüşmeli geçer. Sağlık mutluluk ve huzur dolu bir yıl olsun tabi ayrıca,,, Çok öpüyorum Deniz

    iPad’imden gönderildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s