Senaryo yazarlığı üzerine 5 kitap

Senaryo yazarlığı hakkında kitap okumak isteyenler için birkaç öneri… (Çevirileri bulunmadığı için tümü İngilizce.)

1. Making A Good Script Great (Linda Seger)making_a_good_script_great

Seger’in kitabı, adının da işaret ettiği üzere (İyi Bir Senaryoyu Mükemmel Hale Getirmek), senaryonun ilk yazımını değil de “yeniden yazım”larını konu alsa da klasik senaryo gramerini pek çok kitaptan daha iyi anlatıyor. Lafı uzatmadan, teferruatlara boğulmadan.

Kitabın başında birkaç senaryo seçip (“Tootsie”, “The African Queen/Afrika Kraliçesi”, “Witness/Tanık”, “Back to the Future/Geleceğe Dönüş”) örneklerinin çoğunu oralardan vermesi de faydalı.

2. The Screenwriter’s Workbook (Syd Field)

Syd Field’ın “Screenplay” adlı kitabı türün modern zamanlardaki atalarından sayılabilir. “The Screenwriter’s Workbook” ise senaryo yazarına derli toplu bir yön çizdiği için önemli.

Sırf Tony Gilroy’un “Bourne Ultimatum/Son Ültimatom”u aylar boyu nasıl bir türlü yazamadığını ve sonra kördüğümü nasıl çözdüğünü anlattığı bölüm için bile okunur.

3. Screenwriters’ Masterclass (Derleyen: Kevin Conroy Scott)

Teorik kitaplar faydalı ama işi bizzat yapanların söyleyeceği bir cümle bazen bin cümleye bedel olabiliyor. Aralarında Michael Haneke, Wes Anderson, Guillermo Arriaga ve Paul Laverty’nin de bulunduğu 21 senaryo yazarının işe nasıl başladıklarını ve nasıl yazdıklarını anlatmalarının ayrı bir güzelliği var.

Sırf Darren Aronofsky’nin “Requiem For A Dream/Bir Rüyaya Ağıt”ın senaryosunda “kötü adam”ın kim olduğunu bulmasını anlattığı bölüm için bile okunur.

4. Which Lie Did I Tell? (William Goldman)

Goldman’ın Amerikan senaryo yazarları arasında “baba” ve “guru” muamelesi görmesinin bir sebebi “Butch Cassidy and The Sundance Kid” ve “All The President’s Men/Başkanın Tüm Adamları” gibi efsane senaryoların altında imzası olmasıysa, bir diğeri de seminer, panel ve söyleşilerin aranan konuğu haline gelmesine yol açan nefis sohbetleri ve anlatıcılığı.

1983’de yayımlanan otobiyografisi “Adventures In The Screen Trade”in devamı niteliğindeki bu kitapta Goldman yine bütün bu özelliklerinin zirvesinde. Lafını esirgemeden anılarını anlatırken, 10 kitaba sığmayacak senaryo ipuçlarını da araya serpiştiriyor.

5. Save The Cat! (Blake Snyder)save-the-cat

İyi bir kitap değil, matrak bir kitap. “İyi senaryo”dan anladığı, Hollywood’da kolayca satılacak ve gişede iyi para getirecek senaryo.

“Okuyacağımı okudum” diyorsanız ve vaktiniz varsa spor olsun diye okuyabilirsiniz. Snyder’ın “benim icadım” diye sunduğu “Tempo Şeması” asla yeni bir icat değil ama kullanışlı olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s