Yaratıcılık bilinçaltının işidir

Önce bir kitap. Adı “İyi Fikir Bulma Tekniği”. İsmine aldanmayın, iyi bir kitap.

Fikir bulma sürecini çeşitli aşamalara bölüyor, bunlardan birine “zihinsel sindirim” adını veriyor ve o aşamada meseleyi tümüyle kenara bırakıp zihinden uzaklaştırmayı öneriyor.

Bir başka kitap. Yaratıcılıkla ilgili başucu eserlerinden biri ve bir bilim adamının imzasını taşıyor. Rollo May’in “Yaratma Cesareti”.

May zihinsel bir sorunu çözmeye çalışırken “düşünme”ye odaklandığımızı, oysa aradığımız yanıtları bulmak için bilincimizden çok daha geniş, derin ve şaşırtıcı bir alan olan bilinçaltına başvurmamız gerektiğini söylüyor. Bir diğer başyapıtı “The Meaning of Anxiety”de (Kaygının Anlamı) sözünü ettiği “kaygı teorisi”ni nasıl kurduğunu da anlatıyor. Teorinin düğümünü, tahmin edeceğiniz gibi, meseleyi düşünürken değil bambaşka bir anda çözmüş.

Ve bir konuşma. Monty Python üyelerinden, ünlü İngiliz komedi ustası John Cleese yaratıcılıktan söz ediyor. O da bize “kafa yormayı” değil, “doğru düşünme biçimini bulmayı” öğütlüyor, “En iyi fikirlerimden bazılarını uyurken buldum” diyor.

Üçünün de çıktığı yer aynı: Bir fikir bulacaksan, üzerine düşünmediğin zaman bulursun. Çünkü yaratıcı olan bilincin değil bilinçaltındır.

Reklamlar

2 responses to “Yaratıcılık bilinçaltının işidir

  1. Uyurken fikir bulma kısmına koca bir evet. Rüyaların dili, bilinçdışının sesi..

  2. Emre Erdogan

    O zaman Jonah Lehrer’in kariyerine malolan kitabi “Imagine”e bakmak lazim. Yaratma sureci ve beyin aktivitesi uzerine. Amazon belki satmaz ama Pandora’da stokta var

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s