Bond’u neden seviyorum?

Sinema dergisinin “Bond’un 50. Yılı” dosyası için yöneltilen “Bond’u neden seviyorsunuz?” sorusuna cevaben…

Sanırım Bond’u sevmemin sebebi küçükken, sıkı bir Bond hayranı olan babamla birlikte, bulduğumuz tüm Bond filmlerini seyretmemiz.

Babamın beni yatılı okuldan izne çıkardığı hafta sonlarından birinde “Senin Gözlerin İçin”i seyretmeye giderken ya da “A View To A Kill”in kasetini almak için videocuya koşarken büyük bir heyecan duyacak kadar dikkatle takip ediyordum Bond’u.

Bugünden bakınca bu filmlerdeki “istikrar”ın, her seferinde aynı şeyin farklı bir versiyonunu bulmanın çekici gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, “Star Wars”u sevmeyen ve “Indiana Jones”u geç keşfeden bir erkek çocuğunun aksiyon/polisiye ihtiyacını karşılamış olmalılar.

bond50

Bond tutkum Roger Moore’dan sonra yavaş yavaş, Pierce Brosnan filmleriyle tamamen yok oldu. Söz ettiğim istikrarı “eski kafalılık” ve “değişime direnç” olarak niteleyen, “Bond, Sen Neden Burada Değilsin” başlıklı bir yazı da yazdım nankörce.

“Casino Royale”le birlikte sevgimin alevlenmesinin tek sebebi de 45 yıllık bir serinin yıkılıp yeniden inşa edilmesi. Tüm kahramanlar gibi Bond da eve döndü ve ne adam o eski adam, ne de ev o eski ev.

(Sinema, Kasım 2012)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s