Seyir Defteri: The Avengers, MIB3, Diktatör

> En vasat aksiyon filminden çıktığınızda bile aklınızda bir karakter, bir sahne, bir fikir kalır. “The Avengers”dan geriye hiçbir şey kalmıyor.

140 dakika süren bu filmin bir hikayesi yok desek abartmış olmayız. Çok zorlarsak filmin ilk yarısını “Thor’la Demir Adam dövüşse kim yener sence?”, ikinci yarısını ise “Oğlum asıl onlar bir araya gelse Loki’nin ağzını burnunu kırarlar” diye özetleyebiliriz.

Normalde filmin giriş bölümünde 10-15 dakikada anlatılacak bir mesele (hani şu aksiyonların ”intro”su) 140 dakikaya yayılmış. Nasıl olsa devam filmi olacak, orada anlatırız diye düşünmüş olabilirler.

> Ümitsizliğe kapılmayın. Tür sinemasının gereklerini yerine getiren, bu anlamda (tabii ki!) “tahmin edilebilir” olsa da hikayesini adamakıllı kuran, seyircisini aptal yerine koymayan; aksiyonu “bir dizi patlama”, zekayı “pazar bulmacası”, tempoyu “hengame” sanmayan bir film arıyorsanız “Men In Black 3”e buyrun. Çok büyük iş başardığından değil, böyle bir filmin yapması gerekenleri yaptığından.

Son 5 yılda çekilen aksiyonların % 90’ının yönetmenlerinden ricam da dönüp 90’ların ustası Barry Sonnenfeld’in çıkardığı işi seyretmeleri.

> Bir söyleşide Sonnenfeld’e ilk kez 3D film çekerken nasıl bir yol izlediği soruluyor. Cevap: “Yeni bir şey yapmadım. Benim 2D filmlerimde de zaten bir 3D hissi vardır…” Doğru söze ne denir?

> Wes Anderson, senaryolarını Roman Coppola’yla birlikte yazmaya devam mı etse? (“Darjeeling Limited” ve “Moonrise Kingdom”da var bir sihirli dokunuş.)

> “The Dictator/Diktatör” Sacha Baron Cohen’in önceki filmlerine getirilen ve çoğunu yersiz bulduğum eleştirilerin tümünü gönül rahatlığıyla yöneltebileceğiniz bir film. Bütünlüklü bir hikayeye sahip olmamasından tutun da pek çok esprisini tekrarlara boğup tadını kaçırmasına kadar söylenecek çok şey var.

Gelgelelim, sevişme sahnesinde Monty Python’ın 40, ZAZ’ın ise 20 yıl önce yaptığı espriyi tekrar eden bir filmden söz ediyoruz, ne desek boş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s